Gdzie kupić Perspirex?

Kobieta unoszcząca w ramionach małe dziecko

Pocenie się po porodzie – z czego wynika i jak z nim walczyć?

Po porodzie organizm kobiety przechodzi przez wiele zmian[1]. Połóg to czas, w którym ciało oczyszcza się, reguluje gospodarkę hormonalną i stabilizuje się po trudnym okresie ciąży i porodu[2]. Jedną z częstych dolegliwości tego okresu jest wzmożone pocenie się. Nadpotliwość po porodzie może przybierać zwykle formę intensywnych, nocnych potów. Skąd się bierze nadmierna potliwość po porodzie? Jak sobie radzić z nocnymi potami po porodzie? Podpowiadamy!

Pocenie się w połogu – jakie są jego przyczyny?

Pocenie się po porodzie może wynikać m.in. ze zmian hormonalnych, zachodzących w tym czasie w ciele kobiety. Są one głównie związane ze spadkiem estrogenu w wyniku porodu. Hormon ten miał za zadanie utrzymywać w organizmie w okresie ciąży zwiększone ilości wody (głównie w celu zapewnienia płodowi prawidłowego środowiska i odżywiania go[3]). Po porodzie poziom tego hormonu obniża się, co powoduje wzmożone uwalnianie wcześniej nagromadzonych płynów. Zwiększone pocenie się pozwala organizmowi usunąć ich nadmiar.

Nocne poty po porodzie – czy to powód do obaw?

Nocne poty po porodzie są najczęstszą postacią potliwości w połogu. Szacuje się, że dotykają one około 30% kobiet[4]. Może być to szczególnie uciążliwe dla mam karmiących, ponieważ nocne karmienia wiążą się wtedy ze zdecydowanie większym dyskomfortem. Nocne poty w połogu z reguły nie powinny być powodem do obaw. Warto sobie uświadomić, że są one chwilową niedogodnością, która przeminie, gdy tylko poziom hormonów się ustabilizuje.

Naukowcy zaobserwowali, że wzmożona potliwość może również przybierać na sile przy braku regularnego snu[5], co niestety często dotyka świeżo upieczone mamy. Dodatkowo kobiety regularnie karmiące piersią częściej skarżą się na nocną nadpotliwość, która ma związek ze zwiększonym poziomem estrogenów u matek karmiących.

Nadmierna potliwość po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie to „chirurgiczna metoda zakończenia ciąży. Dziecko jest wydobywane z macicy przez lekarzy ginekologów, którzy przecinają powłoki brzuszne”[6]. Problem nadmiernej potliwości w połogu może dotyczyć kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie[7]. W wyniku zabiegu poziom estrogenu obniża się, choć nie tak gwałtownie, jak przy porodzie naturalnym. Spadek estrogenu prowadzi z kolei do uwolnienia płynów, gromadzonych w organizmie w celu odżywiania i ochrony rosnącego płodu.

Zadowolona śpiąca kobieta

Nadmierna potliwość po porodzie – objawy i przebieg

Nadmierna potliwość po porodzie może wystąpić już pierwszej nocy. Zdarza się również, że pojawia się dopiero w następnych dobach połogu. Intensywność i szybkość pojawienia się jest zależna m.in. od poziomu hormonów, takich jak: estrogen i progesteron, a także tempa ich opadania.

Zazwyczaj nadmierna potliwość w połogu otrzymuje się przez okres 2 do 4 tygodni po porodzie[8]. Jednak u matek karmiących okres ten może ulec wydłużeniu. Poziom estrogenu nich jest u nich wyższy, niż u mam, które nie karmią piersią.

Najczęściej nadpotliwość połogowa przybiera postać intensywnych, nocnych potów, jednak nie jest to regułą. Nagłe poty mogą pojawić się również w ciągu dnia. Warto również wiedzieć, że pocenie w połogu często objawia się w nietypowych miejscach, takich jak: klatka piersiowa, plecy, ramiona.

Kiedy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie?

Chociaż samo nadmierne pocenie się w nocy po porodzie nie jest objawem niepokojącym, może się takim stać, jeśli występują dodatkowe objawy m.in.:

 • ogólne osłabienie;
 • bardzo obfite, zlewne poty występujące niemal bez przerwy;
 • zwiększona temperatura ciała;
 • nadmierne pragnienie, pomimo odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów;
 • spora utrata masy ciała;
 • ból piersi;
 • utrzymywanie się niedogodności związanych z nadmiernym poceniem po upływie 6 tygodni po porodzie, czyli po upływie okresu połogu.

Powyższe objawy muszą zostać koniecznie zakomunikowane lekarzowi i dokładnie przez niego zbadane. Mogą świadczyć o powikłaniach poporodowych lub o innych schorzeniach, niezwiązanych ze zmianami zachodzącymi w ciele w okresie połogu[9].

Przedłużające się poza okres połogu nocne pocenie, może być objawem problemów z tarczycą. Lekarze podkreślają zasadność badań tarczycy w okresie ciąży. Jeśli takie badania nie były wcześniej przeprowadzone, a nadmierne pocenie się trwa po zakończeniu połogu, warto dokładnie zbadać tarczycę[10].

Domowe sposoby na walkę z nadmierną potliwością

Nadmierne pocenie się w połogu jest niewątpliwie dokuczliwe. Jeśli się już pojawi, pozostanie z młodą mamą przez najbliższe tygodnie. I chociaż nie da się go wyeliminować, można sprawić, że nadpotliwość będzie mniej dokuczliwa[11]. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek:

 • noszenie przewiewnych ubrań z naturalnych włókien – sztuczne materiały lub zbyt obcisły krój utrudniają prawidłową wentylację ciała, co dodatkowo wzmaga i tak już nadmierne pocenie;
 • spanie w pościel i piżama z naturalnych materiałów – zasada jest dokładnie ta sama, co w przypadku ubrań. Dodatkowo pościel i piżama wykonane np. bawełny lepiej wchłaniają pot, co może przynieść ulgę podczas nocnych, zlewnych potów;
 • dbanie o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach – powinna ona wynosić pomiędzy 20 a 22oC. Jeśli temperatura w mieszkaniu będzie zbyt wysoka, to zintensyfikuje proces pocenia się;
 • stosowanie antyperspirantów.

Antyperspirantami, które ograniczają problem nadpotliwości w połogu mogą okazać się produkty z linii Perspirex np. Perpsirex Comfort. Produkt ten ma delikatną formułę, bez alkoholu, na bazie wody i zapewnia skuteczną ochronę przed poceniem.

Pocenie się po porodzie – podsumowanie

Nadmierne pocenie w okresie połogu, a zwłaszcza obfite, nocne poty to naturalny objaw w okresie poporodowym[12]. Może on jednak sprawiać spory dyskomfort. Mamy, które mierzą się z nadpotliwością po porodzie, powinny jednak pamiętać, że dolegliwości te są tymczasowe i ustaną w kilka tygodni po rozwiązaniu.

Z drugiej jednak strony, nie należy unikać wizyty u lekarza, jeśli w okresie połogu pojawią się inne dolegliwości, takie jak: osłabienie, bóle piersi czy gorączka. Warto skonsultować z lekarzem każdą, nawet najmniejszą wątpliwość.


BIBLIOGRAFIA

[1]T. Zwoliński, Podręcznik położnictwa, PZWL, Warszawa 1962,

[2]T. Pisarski, J. Skrzypczak, Zmiany ciążowe w organizmie kobiety [w:] Położnictwo i ginekologia,

(red.) T. Pisarski, PZWL, Warszawa 1993

[3]ibidem

[4]Dziok, I., Kamińska, A. and Płoch, K. (n.d.) “Połóg jako sytuacja trudna w życiu kobiety”.

[5]Finlayson K, Crossland N, Bonet M,Downe S (2020) What matters to women in the postnatal period: A meta-synthesis of qualitative studies. PLoS ONE 15(4): e0231415. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0231415

[6]https://www.emc-sa.pl/dla-pacjentow/ciaza-i-macierzynstwo/porod-przez-cesarskie-ciecie-wszystko-co-powinnas-o-nim-wiedziec

[7]Prystupa, A., Kowal, A., Mosiewicz, J., Myśliński, W. (2007). HYPERHYDROSIS – SYMPTOMS, DIAGNOSTICS AND TREATMENT BASED ON CASE REPORT. Medycyna Ogólna, 13(4), 311-316.

[8]Thompson JF, Roberts CL, Currie M, et al. Prevalence and persistence of health problems after childbirth: associations with parity and method of birth. Birth. 2002;29

[9]ibidem

[10]Tkaczuk-Włach J.; Sobstyl M.; Jakiel G; Choroby tarczycy w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu. Przeglad Menopauzalny . 2012, Vol. 11 Issue 2, p151-155. 5p.

[11]Dziok, I., Kamińska, A. and Płoch, K. (n.d.) “Połóg jako sytuacja trudna w życiu kobiety.”

[12]Dziok, I., Kamińska, A. and Płoch, K. (n.d.) “Połóg jako sytuacja trudna w życiu kobiety.”

[13]T. Zwoliński, Podręcznik położnictwa, PZWL, Warszawa 1962,

[14]T. Pisarski, J. Skrzypczak, Zmiany ciążowe w organizmie kobiety [w:] Położnictwo i ginekologia, (red.) T. Pisarski, PZWL, Warszawa 1993

[15]Dziok, I., Kamińska, A. and Płoch, K. (n.d.) “Połóg jako sytuacja trudna w życiu kobiety.”

[16]M. Makara-Studzińska, Przygnębienie poporodowe, [w:] Psychologia w położnictwie i ginekologii, red. M. Makara-Studzińska, G. Iwanowicz-Palus, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

[17]Finlayson K, Crossland N, Bonet M,Downe S (2020) What matters to women in the postnatal period: A meta-synthesis of qualitative studies. PLoS ONE 15(4): e0231415. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0231415

[18]Prystupa, A., Kowal, A., Mosiewicz, J., Myśliński, W. (2007). HYPERHYDROSIS – SYMPTOMS, DIAGNOSTICS AND TREATMENT BASED ON CASE REPORT. Medycyna Ogólna, 13(4), 311-316.

[19]Romano M, Cacciatore A, Giordano R, La Rosa B. Postpartum period: three distinct but continuous phases. J Prenat Med. 2010 Apr;4(2):22-5. PMID: 22439056; PMCID: PMC3279173.

[20]Thompson JF, Roberts CL, Currie M, et al. Prevalence and persistence of health problems after childbirth: associations with parity and method of birth. Birth. 2002;29

[21]Tkaczuk-Włach J.; Sobstyl M.; Jakiel G; Choroby tarczycy w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu. Przeglad Menopauzalny . 2012, Vol. 11 Issue 2, p151-155. 5p.

[22]Bil-Lula, I., Ćwiklińska, A., Kamińska, D., et al.2019. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej dotyczące badania upostaciowanych elementów moczu w medycznym laboratorium diagnostycznym. Diagnostyka Laboratoryjna55, 145–198.

[23]https://www.emc-sa.pl/dla-pacjentow/ciaza-i-macierzynstwo/porod-przez-cesarskie-ciecie-wszystko-co-powinnas-o-nim-wiedziec