Spis treści
Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym. To pożądane zjawisko, zwłaszcza podczas wysiłku lub aktywności fizycznej, gdy organizm schładza się poprzez wydzielanie potu. Intensywność pocenia jest cechą indywidualną dla każdego organizmu. Jednak nadmierne pocenie się przy niewielkim wysiłku może budzić obawy. Z czego może ono wynikać? Jak sobie radzić z nadmierną potliwością przy małym wysiłku? Odpowiadamy w artykule.
Pocenie się jest procesem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Stanowi ono bowiem pierwszą linię obrony przed jego przegrzaniem. Gdy wzrasta temperatura ciała np. na skutek wysiłku, temperatury otoczenia, infekcji czy innych czynników – mózg wydaje gruczołom potowym komendę zwiększenia produkcji potu, by zapobiec negatywnym skutkom przegrzania.
W normalnych warunkach człowiek wydziela dobowo około 800 ml potu. O nadpotliwości można mówić wtedy, gdy ilość ta zwiększa się bez wyraźniej przyczyny.
Obfite pocenie przy minimalnym wysiłku może być spowodowane wieloma czynnikami.
Do najczęściej spotykanych przyczyn należą:
Nadmierna potliwość przy małym wysiłku może mieć związek z pewnymi fazami życia, które związane są ze zmianami hormonalnymi, takimi jak: dojrzewanie, przekwitanie lub ciąża.
Obfite pocenie się podczas niewielkiego wysiłku może też wskazywać na poważną dolegliwość. Wśród najważniejszych przyczyn chorobowych nadmiernego pocenia się przy najmniejszym wysiłku wyróżniamy:
Dlatego tak istotne jest, aby wszelkie wątpliwości wyjaśnić podczas wizyty u lekarza specjalisty.
Wysiłek fizyczny jest jedną z tych czynności, w czasie których dochodzi do wzmożonej pracy gruczołów potowych, na skutek zwiększenia tętna i ciśnienia krwi. Nie jest zatem niczym dziwnym, gdy podczas intensywnej aktywności organizm się poci.
Jednak nadmierne pocenie się przy nieznacznym wysiłku objawia się zwiększoną produkcją potu w sytuacjach, które nie powinny go wywoływać:
Jeśli zatem wzmożona potliwość dotyczy czynności, które nie są związane ze zwiększonym wydatkiem energii, należy baczniej przyjrzeć się własnemu ciału.
Jeśli nadpotliwość towarzysząca niewielkiemu wysiłkowi nie jest objawem chorobowym, warto poznać kilka sposobów, które mogą być przydatne w radzeniu sobie z problemem.
Prawidłowa i dobrze zbilansowana dieta jest podstawą dla prawidłowego działania organizmu. Jest też kluczowa, gdy mowa o zwiększonej potliwości. Pewne potrawy mają bowiem wpływ na zwiększenie produkcji gruczołów potowych. Należą do nich:
Wymienione produkty przyczyniają się do wzrostu ciśnienia i poziomu cukru we krwi, a także wzmożonej pracy układu krążenia. Przekłada się to na wzrost temperatury organizmu, co z kolei mobilizuje gruczoły potowe do wydzielania potu, który ma zadanie ją obniżyć. Przy dolegliwościach związanych z nadmierną potliwością warto więc ograniczyć powyższe składniki diety, by nie pobudzać gruczołów potowych do nadmiernej aktywności.
Prawidłowa i częsta higiena jest z pewnością jednym z najważniejszych punktów dnia u osób z nadmierną potliwością.
Z pewnością świetnym dodatkiem i ułatwieniem w codziennej pielęgnacji będą antyperspiranty. Produkty te zawierają związki glinu, które w kontakcie z naturalnym pH skóry tworzą na jej powierzchni film, zamykający kanaliki gruczołów potowych. To z kolei skutecznie i bezpiecznie zmniejsza ilość wydzielanego potu.
Wśród antyperspirantów na uwagę z pewnością zasługują produkty marki Perspirex (dawniej Etiaxil). Zmniejszają one ilość wydzielanego potu i zapewniają skuteczną ochronę przed poceniem się. Perspirex Original został stworzony z myślą o osobach, które zmagają się ze średnią i wysoką potliwością. Produkt dodatkowo pomaga chronić delikatną skórę przed podrażnieniami dzięki specjalnej formule ochronnej. Z kolei moc preparatu Perspirex Strong docenią osoby, które zmagają się z chroniczną i uporczywą potliwością. Perspirex Comfort, trzeci wariant antyperspirantu, jest odpowiedni dla delikatnej i wrażliwej skóry pod pachami.
Czasem nieodpowiednia odzież może przyczyniać się do zwiększonej potliwości. Dlatego warto wybierać lekkie, przewiewne ubrania z naturalnych materiałów. Umożliwiają one prawidłową cyrkulację powietrza wokół skóry, co zapobiega jej przegrzaniu się i wpływa na regulację pracy gruczołów potowych.
Nadmierna potliwość może powodować skrępowanie i wstyd, jednak warto skonsultować ten problem z lekarzem specjalistą. Nie tylko pomoże to w odnalezieniu przyczyn zwiększonej potliwości, ale również pozwoli na uregulowanie problemu przy pomocy środków farmakologicznych. Taka konsultacja jest konieczna, jeśli wzmożonej potliwości przy małym wysiłku towarzyszy szybkie męczenie. Sprzyja również diagnozie chorób współistniejących, dla których nadmierna potliwość jest jednym z ich pierwszych objawów.
Zdarza się, że specjalista zaproponuje zabiegi, które są pomocne w ograniczeniu nadmiernej potliwości np. laseroterapię lub zastrzyki z botoksu. Podczas konsultacji możemy dokładnie poznać zalety, wady i przeciwwskazania omawianych rozwiązań.
Nadpotliwość to temat krępujący i wstydliwy, jednak wart głębszego rozpoznania. Tylko w ten sposób można odnaleźć prawdziwą przyczynę zwiększonej produkcji potu i skutecznie zwalczać jej skutki. Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy bezradni w radzeniu sobie z nadmiernym poceniem się. Warto pamiętać o wskazówkach i produktach, które pomogą nam w walce z tą dolegliwością.