Gdzie kupić Perspirex?

Pocenie się po jedzeniu lub piciu to naturalny proces związany z aktywnością układu trawiennego

Pocenie się po jedzeniu i napojach. Co może powodować silne pocenie się?

Pocenie się jest dla wielu osób krępujące. Choć jest to zupełnie normalna reakcja między innymi w sytuacji wzmożonego wysiłku fizycznego czy w czasie upałów, to jednak w innych okolicznościach mokre plamy na ubraniu skutecznie odbierają pewność siebie. Jedną z nich są zimne poty po jedzeniu lub po spożyciu alkoholu. Czym spowodowane jest pocenie się po jedzeniu i piciu oraz poty po alkoholu? Jak zminimalizować ryzyko występowania tej przypadłości?

Dlaczego się pocimy?

Pocenie się dla wielu osób jest bardzo krępujące. Mokre plamy na ubraniach pod pachami, na plecach czy na dekolcie to jednak zupełnie normalna reakcja organizmu w wielu sytuacjach. To przede wszystkim wzmożony wysiłek fizyczny, upalny dzień czy mocno nagrzane pomieszczenie. Wszystkie te sytuacje łączy jedno: to podwyższona temperatura organizmu. Pocenie się jest jego naturalną (i pożądaną!) reakcją w sytuacji ryzyka przegrzania organizmu.

Nadmiar ciepła jest z niego odprowadzany na zewnątrz przez skórę – wraz z potem. Z fizjologicznego punktu widzenia pocenie się jest nie tylko normalną, ale wręcz pożądaną reakcją organizmu, która pomaga utrzymać stałą temperaturę w środowisku wewnętrznym. Ten proces nazywa się termoregulacją i jest jedną z jego podstawowych funkcji. Dzięki niemu zarówno krew, jak i tkanki oraz narządy wewnętrzne utrzymują tę samą temperaturę.

Pocenie się jest zjawiskiem pożądanym nie tylko ze względu na utrzymanie prawidłowej temperatury organizmu wewnątrz. Dzięki temu utrzymujemy również prawidłowe pH skóry. Dodatkowo, wraz z potem, z organizmu usuwane są toksyny i szkodliwe związki (ale także niezbędne nam elektrolity!). Im więcej się pocimy, tym bardziej organizm się schładza. W wymagających warunkach zdrowy, dorosły człowiek może wypocić nawet kilka litrów potu (np. w czasie intensywnego treningu).

Pocimy się więc w różnych sytuacjach, w których temperatura organizmu się podnosi, między innymi:

 • podczas wysiłku fizycznego;
 • w czasie korzystania z sauny;
 • przy przebywaniu w mocno nagrzanym pomieszczeniu;
 • gdy jesteśmy ubrani zbyt ciepło w stosunku do warunków pogodowych;
 • gdy śpimy pod zbyt ciepłym kocem lub kołdrą;
 • w czasie gorączki;
 • w sytuacjach stresowych.

Temperatura ciała może podnosić się również w innych sytuacjach, a jej wzrost może być spowodowany innymi czynnikami. Częste wahania temperatury, związane z gospodarką hormonalną, to dość powszechna przypadłość wśród kobiet i jest związana z cyklem miesiączkowym. Wzmożone pocenie się często dokucza również osobom z nadwagą i mało aktywnym. Zdarza się również, że po zjedzeniu posiłku lub wypiciu napoju (bezalkoholowego lub z alkoholem) dochodzi do wzmożonego pocenia się. Z czego wynika uczucie gorąca po jedzeniu i pocenie podczas jedzenia?

Pocenie się w czasie posiłków – co za tym stoi?

Co wspólnego z poceniem się ma jedzenie? Dla wielu osób pocenie po jedzeniu jest dość często występującą, a przy tym uciążliwą i krępującą dolegliwością – zwłaszcza, jeśli problemem są zlewne poty po jedzeniu.

Taka przypadłość może budzić strach – w końcu spożywanie posiłków nie jest czynnością wymagającą i męczącą, która mogłaby podnieść temperaturę organizmu. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Pocenie się przy jedzeniu, nazywane inaczej poceniem smakowym, to również normalna reakcja organizmu w niektórych przypadkach. Chodzi przede wszystkim o picie gorących napojów, a także o spożywanie gorących i/lub pikantnych potraw bądź przypraw. To czynniki, które podnoszą temperaturę wewnątrz organizmu, a tym samym stymulują “termostat”, czyli mechanizm termoregulacji. Tym samym organizm dostaje sygnał do działania i rozpoczyna się proces schładzania – efektem jest właśnie pocenie się.

Czasem dokuczają Ci nocne poty i zastanawiasz się nad ich możliwą przyczyną? Jeśli niedługo przed snem spożywasz gorące lub pikantne potrawy bądź napoje, to bardzo prawdopodobna przyczyna tego, dlaczego pocisz się w nocy. Jeśli wyeliminujesz inne czynniki, takie jak zbyt ciepłe ubrania czy okrycie, bądź zbyt wysoką temperaturę w pokoju, przyjrzyj się swojej kolacji. To, co i w jakiej ilości znajduje się na talerzu, może mieć spore znaczenie dla jakości snu, w tym także wpływać na nocne poty.

Jeśli niepokoi Cię pocenie przy jedzeniu, w pierwszej kolejności przyjrzyj się temu, co i kiedy spożywasz. Znalezienie przyczyny to w końcu pierwszy krok do rozwiązania problemu. Być może wystarczą niewielkie zmiany w diecie lub porach spożywania posiłków, by bez większego wysiłku zażegnać wstydliwy i kłopotliwy problem.

Produkty, które powodują pocenie się

Nadmierne pocenie po posiłku, zwłaszcza jeśli często jadasz poza domem – w firmowej stołówce lub na mieście wśród ludzi – może być bardzo uciążliwym i bardzo wstydliwym problemem. Niektórym osobom zdarza się nawet pocenie się zaraz po wypiciu wody. Nad poceniem się spowodowanym jedzeniem i piciem można jednak zapanować. Podstawą jest unikanie spożywania tych potraw i napojów, które wykazują tendencje do podwyższania temperatury ciała. Należą do nich przede wszystkim:

 • gorące potrawy i napoje- jeśli po wypiciu gorącej herbaty, kawy czy czekolady oblewa Cię pot, pierwszym krokiem do zminimalizowania częstotliwości i natężenia problemu jest unikanie picia i jedzenia bardzo gorących produktów i odczekanie przynajmniej kilku minut na to, aż się choć trochę schłodzą. To najłatwiejszy sposób na to, by ograniczyć pocenie się przy jedzeniu i zredukować skalę problemu!
 • pikantne przyprawy – ostre przyprawy, jak chociażby popularne chilli, pieprz, a nawet imbir, rozgrzewają organizm, a tym samym przyczyniają się do zwiększonej ilości wydzielanego potu. To samo oczywiście nie na każdego zadziała identycznie, dlatego musisz obserwować swój organizm. Jeśli jednak widzisz, że po spożyciu ostrych przypraw organizm reaguje nadmiernym poceniem się, rozsądnym wyjściem będzie ograniczenie częstotliwości i ilości spożywania ich;
 • kofeina – wiele osób nie wyobraża sobie poranka i przedpołudnia bez filiżanki gorącej, aromatycznej kawy. Ten szlachetny napój może jednak powodować wzmożone pocenie się z dwóch powodów. Po pierwsze – przez to, że jest gorący. Po drugie – kofeina wykazuje właściwości pobudzające gruczoły potowe. Takie połączenie może okazać się solidnym aktywatorem pocenia się!
 • alkohol – pocenie się po alkoholu to także bardzo częsta przypadłość – nawet, jeśli chodzi o spożywanie schłodzonego alkoholu. Dzieje się tak dlatego, że alkohol powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych w skórze, co przekłada się na wzmożone pocenie się. Dodatkowo alkohol powoduje przyspieszenie krążenia oraz podnosi poziom cukru we krwi. Nadmierne pocenie po alkoholu, w tym pocenie się w nocy po alkoholu, często jest spowodowane również tym, że przy piciu chętnie sięgamy po różne przekąski lub spożywamy obfite posiłki – nierzadko również solidnie doprawione. Takie połączenie prawie na pewno będzie skutkować wzmożonym poceniem się – już w trakcie picia i jedzenia, a także po!

Jakiś czas po jedzeniu i piciu obserwujesz nie tylko nadmierne pocenie się, ale zauważasz również, że pot ma nieprzyjemny zapach? Przykra woń z dużym prawdopodobieństwem jest spowodowana tym, co zostało spożyte. Przyprawy o intensywnym smaku i zapachu, jak na przykład czosnek, mogą nadawać potowi przykrego zapachu.

Niektóre produkty, takie jak pikantne potrawy, alkohol czy kawa, mogą zwiększać intensywność pocenia

Jak kontrolować swoją dietę, by unikać pocenia się po jedzeniu?

Jak zredukować pocenie się po posiłku? Najważniejszym krokiem jest wyłączenie z jadłospisu tych produktów, które powodują pocenie się podczas jedzenia. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie poranka bez kawy czy obiadu bez ulubionej przyprawy, postaraj się zmniejszyć ich moc: kawę przyrządzaj słabszą niż zazwyczaj, a do potraw dodawaj mniej przyprawy niż zwykle. Nawadnianie organizmu w ciągu dnia także może pomóc zredukować nadmierne pocenie po jedzeniu. Dbanie o spożywanie dostatecznej ilości wody jest istotne szczególnie wówczas, gdy spożywasz alkohol. Jeśli wybierasz się na imprezę, miej przy sobie butelkę wody – i pij ją przed drinkami oraz po imprezie.

Kiedy pocenie się powinno skłonić do konsultacji lekarskiej?

Czasem trudno samodzielnie określić granice tego, kiedy pocenie się jest “normalne”, a kiedy nadmierne. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, to zdecydowanie lepiej iść do lekarza o jeden raz za dużo i niepotrzebnie, niż o jeden raz za mało i ryzykować zdrowiem lub nawet życiem.

Jeśli pocisz się często i obficie, nie tylko w sytuacjach “typowych”, a do tego pot ma intensywny, przykry zapach (np. kojarzy się z moczem, alkoholem czy zgnilizną) – to sygnał, który może świadczyć o problemach zdrowotnych. Nawet jeśli sytuacja z obfitym poceniem się zdarzyła się tylko raz lub powtarza się rzadko, a dodatkowo poceniu się towarzyszą nietypowe objawy, jak duszności czy drętwienie kończyn – niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Może to być bowiem zwiastun problemów neurologicznych, a nawet zawału serca.