Spis treści
W ciągu dnia nie miewasz problemów z nadpotliwością, ale w nocy budzą cię nagłe poty? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny podobnych problemów i jak się ich pozbyć. Czy nadmierne nocne pocenie się jest oznaką choroby? A może zostało spowodowane tylko nieodpowiednimi nawykami?
Gruczoły potowe człowieka wydzielają pot w celach termoregulacji. Ciało próbuje się schłodzić, by zapobiec przegrzaniu. Dlatego też nie postrzegamy nadmiernego pocenia się w czasie upałów czy po wzmożonej aktywności fizycznej jako czegoś nienaturalnego. Jednak w nocy, gdy nasza aktywność jest znikoma, problem nadpotliwości może być objawem, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Oczywiście każdy z nas trochę się poci w czasie snu. Rano możemy mieć wilgotne dłonie, stopy i pachy i odczuwać nieprzyjemny zapach ciała. Jednak jeśli mimo temperatury otoczenia w zakresie ok. 15-25°C (czyli tzw. temperatury pokojowej) ciało poci się tak bardzo, że rozbudzamy się i wstajemy, by wymienić ubranie, a nawet i całą pościel, to mamy do czynienia z nocną nadpotliwością. Przypadłość ta może się wiązać z problemem wzmożonego pocenia w ciągu dnia (u osób, które mają więcej gruczołów potowych i z powodów genetycznych bardziej się pocą), ale wcale nie musi. Jeśli pojawia się znienacka i trwa regularnie, może być symptomem problemów zdrowotnych, a nawet poważnej choroby. Jakie są jej najczęstsze przyczyny?
Nocnych potów nie powinno się bagatelizować. Nie tylko dlatego, że są przypadłością dokuczliwą (głównie z powodu nagłego wybudzania się i problemów z ciągiem snu), krępującą i nierzadko wstydliwą, ale również ze względu na fakt, że bywają objawem niepokojących zmian w organizmie i chorób.
Nadpotliwość w czasie snu może być wywołana między innymi zmianami hormonalnymi:
Silne pocenie w nocy, szczególnie u najmłodszych, może być wywołane również niedoborem witaminy D i rozwojem krzywicy(towarzyszy temubrak łaknienia, wzmożona drażliwość, skłonność do zaparć). Ponadto i u dzieci, i u dorosłych nadpotliwość pojawia się przy infekcjach (zarówno poważniejszych, np. bruceloza, gruźlica, jak i niegroźnych) oraz przy gorączce, która przy przeziębieniu często nadchodzi właśnie wieczorem i w nocy. Czasami wysoka potliwość bywa spowodowana także zaburzeniami snu (zespołem bezdechu sennego), a w skrajnych przypadkach nawet chorobami nowotworowymi (np. chłoniakiem lub białaczką). Warto więc skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli problem utrzymuje się od dawna.
Dowiedz się, kiedy nadpotliwość może być skutkiem przyjmowania leków
Oczywiście nocne poty mogą mieć także podłoże emocjonalne. Nadmierna nerwowość, długotrwały stres i stany lękowe potęgują wzmożoną potliwość. Dolegliwość może ustąpić sama, gdy zniknie czynnik stresowy lub uporamy się z problemami, jednak warto zwrócić się po pomoc psychologiczną, jeśli od dłuższego czasu zmagamy się z naszymi emocjami.
Przeczytaj nasz tekst o nadpotliwości związanej z emocjami
Ponadto przyczyną wystąpienia nocnych potów mogą być używki (alkohol, kawa, narkotyki, papierosy) i nadużywanie leków bez recepty (np. aspiryny, ibuprofenu, ketoprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych), a także niewłaściwa higiena snu i nawyki takie jak:
Jeśli podłoże twoich dolegliwości nie jest chorobowe, możesz zmniejszyć nadmierne nocne pocenie:
W walce z silnym nocnym poceniem nie wystarczy stosowanie zwykłego dezodorantu maskującego brzydki zapach. Niezbędna jest formuła blokująca wydzielanie potu, np. oparta na chlorku glinu i alkoholowej bazie. Taką ochronę gwarantuje Etiaxil. Po naniesieniu preparatu na skórę wspomniany chlorek glinu reaguje wraz z wodą i białkami w kanalikach gruczołów potowych. Powstaje substancja żelowa, która blokuje ich ujście i uniemożliwia przedostanie się potu na powierzchnię skóry. Dzięki temu pozostaje ona sucha.
Chlorek glinu jest całkowicie bezpieczny. Po kilku dniach w wyniku naturalnego złuszczania się naskórka jego warstwa zostaje rozpuszczona i skóra powraca do pierwotnego stanu. Wówczas można ponowić aplikację.
Etiaxil Comfort i Etiaxil Original zawierają również system ochrony skóry, który pomaga utrzymać jej właściwe pH i uniknąć podrażnień objawiających się pieczeniem, zaczerwienieniem i swędzeniem typowym dla blokerów potu. Do skóry wrażliwej szczególnie polecany jest Etiaxil Comfort.